Havajská masáž

Havajská masáž – LOMI LOMI („Milující ruce“)

(vš má přenesený překlad, většinu nelze jednoduše přeložit)

„Ho’omoe wai kahi ke kao’o“ – „společně cestujme tak, jak voda plyne jedním směrem“
Aloha – havajský pozdrav, volně přeloženo „vV současnosti dechu života“
Hula – havajský posvátný tanec, původ lomi lomi je právě v Hule
Havajská masáž má pomoci nejen klientovi, ale i masérovi samotnému. Šetřit jeho sílu a energii. Jsou maséři a terapeuti, kteří pouze masírují a jsou lidé, kteří masáž a terapii používají jako prostředek, aby pomohli zároveň i sobě. Nejde jen o to abychom odstranili symptomy nemoci, ale naopak abychom viděli člověka jako celek (fyzický, duševní, emocionální a spirituální).
„Lomi lomi“ pomáhá uvolnit energetické bloky stejně tak dobře jako zatuhlé svaly. Nemoc a bolest je stav napětí, které vede ke špatnému toku energie.

Historie

Havajská masáž „LOMI LOMI“ je terapie už odpradávna praktikovaná na Havajských ostrovech. Nejprve byla praktikována mezi Ali’i „vrchnosti“. Jedno sezení Lomi Lomi v tuto dobu trvalo čtyři dny i déle. Bylo velice důležité, kdo tuto terapii prováděl. Byla označována za svatý rituál.
Od té doby se mnohé změnilo. Postupně do této terapie pronikaly techniky a znalosti z jiných kultur a tím se vyvíjela do dnešní (zcela ne konečné) podoby.
U nás se poprvé objevuje jako absolutní novinka. Základy této terapie spočívají na použití speciálních havajských technik, které svou rytmikou a energickým potenciálem mají vysoký terapeutický a relaxxační účinek. Speciální exotická aromaterapie umocňuje pocit klidu a pohody.
Filosofie HUNA (Healing Using Natural Abilities)
Acronym HUNA se dá přeložit jako „léčení používáním přírodních schopností“
Na Hawaii se zabydlela filosofie Huna, což značil očím nepoznané, viditelně jen srdci. Tato filosofie obsahuje sedm principů Huna:

Svět je to, co si myslíme, že je. (fakta si můžeme vyfotografovat nebo natočit na video. Všechno ostatní je už jen naše interpretace.)
– Vše je relativní, pravda je relativní, subjektivní vnímání, pocity
– Každý jsme originál, každý má svou vlastní cestu, není naprosto stejná masáž provedená od dvou různých lidí.
Havajská masáž učí hlavně techniky a jejich správné provedení. Systém by si měl vytvořit podle sebe. Systém, který se učíme, byl předáván po generace v jedné rodině a postupně upravován a vylepšován. Ani v současnosti není stálý. Snažíme se ho nadále rozvíjet a přibližovat aktuálním potřebám lidí. Není to mrtvá masáž (stále se vyvíjí).
… oproti sportovní masáži, která je už roky neměnná, i když se mnohonásobně rozšířily znalosti o člověku …

Není žádných omezení. (Jen ta která si vlastním myšlením vytvoříme)
– Jen my se omezujeme.
… příklady: Brzy umřu, to fakt nezvládnu, nemám a nebudu mít peníže, já se tu havajskou masáž nikdy nenaučím.

Energie proudí tam, na co se soustřeďujeme. (Jestliže se soustřeďujeme na pozitivní věci, víc pozitivního vidíme a přitahuje.)
– Nemyslet na nic jiného, než na to, co dělám (příklad … masíruji a přitom myslím, jak večer zajdu na pivko …)
– Velmi důležité pro maséry (hodně masérů si po pár masážích stěžuje na nedostatek energie. Jak s energií hospodařit?

Teď je okamžik moci. (Minulost už byla, budoucnost teprve přijde, ale tenhle okamžik je jediný, se kterým můžeme něco udělat.)
– Většina mužů myslí na budoucnost – Většina žen myslí na minulost Příklad: dlouhověký mnich … když spím, tak spím … když jím, tak jím.
Je potřeba žít právě v tomto okamžiku. Co se stalo už není, co přijde, ještě nenastalo.

Milovat, znamená být šťastný. (Staří Havajci se netrápili otázkami: „Miluji ho? Miluje mě?“ Pocit štěstí jim byl v pravou chvíli tou nejlepší nápovědou.)
Z bible: Miluj bližního svého jako sebe samého. Jak můžu pomáhat druhým, když neumím pomoci sám sobě?

Všechna síla pochází zevnitř. (Uvnitř sebe máme vše, co potřebujeme. Nenecháváme se zablokovat výchovou, okolnostmi ani prostředím.)
Konejte podle toho, co vám říká srdíčko
Účinnost je mírou pravdy. (Jestliže od života nedostáváme, co bychom si přáli, změňme své myšlení.)

Zvýšení užití jakéhokoliv ze 7 principů se může podstatně projevit na vztahu k blízkým osobám, místům a věcem. Energie mysli je to nejsilnější, co má vliv na průběh událostí a zdraví. Není dobrý a špatný léčitel (masér), je pouze ten, kdo je na určité úrovni.

Smysl celé filosofie spočívá v tom, že vše se snaží vrátit do harmonie a lásky. Nestačí jen „Milující ruce“ je potřeba i „Milující srdce“. Každý pohyb, každý dotyk, každá myšlenka jsou naplněny láskou.

Jak milovat
Je jednoduché říci „milovat“. Mnohem složitější je tento cit projevit. A to nejen člověka, kterého máme rádi, který nám něco dává, ale i toho, který nedělá všechno přesně tak, jak bychom si představovali. Je jednoduché milovat smějící se miminko, lidi, kteří jsou vstřícní a srdeční. Je ovšem velice obtížné milovat řvoucí dítě nebo arogantního kolegu. Milovat lze aktivně a pasivně (lásku dávat x lásku přijímat). Oboje je potřeba. Jaké by to bylo, kdybychom z lásky dělali vše pro druhé a přitom by nikdo neprojevil lásku k nám. Každý potřebuje milovat a být milován. Pasivní milování začíná s tolerancí. Ta je v dnešním světě nenávisti, strachu a stresu velice důležitá. Každý máme svá pravidla a své pravdy. Není jedna pravda. Vždy jde o úhel pohledu. Je potřeba se naučit tolerovat i opačné názory.
Přemýšlet o nich a hledat možný kompromis. Začněme u sebe. Naučíme se naslouchat vlastnímu tělu. Naučíme se milovat sami sebe, abychom lásku mohli rozdávat.

Účinky Havajské masáže:

• Stimuluje krevní oběh a lymfatický systém
• Pomáhá samotnému masérovi
• Hluboce relaxuje a harmonizuje
• Odstraňuje svalovou bolest, únavu a napětí
• Uvolňuje kloubní spojení
• Pomáhá detoxikaci organismu

Kontraindikace:

• Otevřené rány a modřiny
• Nedávná operace
• Křečové žíly
• Infekční onemocnění
• Kožní infekce
• Popáleniny
• Záněty
• Těhotenství (částečná kontraindikace)

Podobné účinky a kontraindikace jako u sportovní masáže.
Z aromaterapie lze něco použít i během těhotenství (eukalyptus, levandule…)
Pozor na detoxikační (citrusy, jalovec) a hormonální aromaterapií (ylang ylang, geranium)