Úvod:
Klasická relaxační masáž patří mezi nejstarší, nejvíce používané a nejoblíbenější regenerační procedury.
V současné době její obliba neustále stoupá, neboť lidé v dnešním náročném světě čím dál více vyhledávají pocit uvolnění a kompletní fyzické i psychické relaxace.
Masáže mají pozitivní dopad na celkový stav našeho organismu, řeší řadu zdravotních problémů a posilují a regenerují naše tělo i duši.
Pravidelná masáž je také velmi dobrým doplňkem při jakékoliv fyzické aktivitě. Zlepšuje naše výkony tím, že zvyšuje odolnost svalů, protlačuje vedlejší účinky cvičení (ztuhlost, bolest) a urychluje regeneraci svalů po cvičení.
V neposlední řadě se používá při rekonvalescenci po různých nemocech, úrazech a operacích.
Historie:
Slovo masáž je řeckého původu (massó – hníst, mačkat). Nejstarší zmínky o masáži pochází z Mezopotámie, ze staré Číny a z Egypta a jsou datovány do doby již od druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem. Také ve starověké Indii se masáž hojně využívala a dnešní ajurvéda z ní dodnes čerpá poznatky.
Na území Evropy se masáž nejvíce proslavila ve starověkém Řecku, kde ji propagoval hlavně slavný řecký lékař té doby Hippokratés. Také v římské době byli masáže velmi oblíbené a běžně se tyto služby nabízely ve veřejných lázních.
Za otce moderního pojetí dnešní klasické masáže je považován švédský teolog a literát Peter Henrik Ling (1776 – 1839), který v 19. století vybudoval ve Švédsku výukové masážní středisko. Právě on stanovil základní postupy a hmaty klasické masáže a z jeho „švédského pojetí“ se vychází v masérské praxi v podstatě dodnes.
V Čechách je za zakladatele moderní masáže považován ortoped Vítězslav Chlumský (1867 – 1943).
Klasická masáž je jedna z nejstarších manuálních technik, při které se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partií. Samotný sled hmatů a jejich provedení by měl vycházet ze základní znalosti svalového systému.
Účinky masáže:
Lidská kůže je ve skutečnosti největším orgánem našeho těla s milióny nervových zakončení.
Masáží docílíme:
• Výrazného prokrvení masírované oblasti
• Urychlení odbourávání kyseliny mléčné ze svalů
• Uvolnění svalových spazmů, odstranění bolestí svalů, šlach, kloubů
• Podpora lymfatického a krevního oběhu
• Podpora látkové výměny
• Odstranění stresu a zmínění psychického napětí
• Odstranění únavy, uklidnění, obnova sil
• Kosmetický účinek na kůži, pokožka je hladší, prokrvenější a celkově krásnější
• Zpomalení tvorby vrásek, zpomalení stárnutí pokožky
Masáž má tedy význam regenerační, léčebný, psychologický, kosmetický, ale hlavně preventivní.
Masáž by neměla být bolestivá a nepříjemná.
Přesto ale při masáži dochází k výraznému ovlivnění měkkých tkání organismu a k mnoha regeneračním procesům, proto se po prvních masážích může klient cítit unaveně.